Güneş, Ebeler Haftası Dolayısıyla bir Mesaj Yayınladı...

Güneş, Ebeler Haftası Dolayısıyla bir Mesaj Yayınladı...

Güneş, Ebeler Haftası Dolayısıyla bir Mesaj Yayınladı... Haberler

      Belediye Başkanımız Sayın Zerrin GÜNEŞ, 21-28 Nisan Ebeler Haftası ile ilgili bir mesaj yayımladı.
      Belediye Başkanımız Sayın Zerrin GÜNEŞ mesajında; “Sevgili hemşerilerim, ana çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler. 
Anne ve bebek ölümleri oranındaki yüksekliğin, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’de, ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılmamaktadır. Ebelik, 1909 yılına kadar anadan kıza geçen, görgü ve deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik, bugün de aynı şekilde gereken öneme sahip değildir. Özellikle Doğu bölgesindeki illerde bu sorunun daha da fazladır. Sağlık ocaklarında çalışan ebelerin nüfus oranına göre dağılımı, batıdaki illerimizden daha az orandadır. Ebelerimizin çalışma ortamları ve şartları geliştirilirse inanıyorum ki anne ve bebek ölüm oranlarında da büyük bir azalma gerçekleşecektir.
       Ben bu vesile ile 21-28 Nisan da kutlanan ebelerimizin haftasını kutlar, tüm ebelerimize sağlık, sıhhat ve afiyetler dilerim” dedi.

Tasarım - Yazılım: TveT